Vitamins by Life Light

Vitamins are important nutrients that must be consumed through our diet. They are involved in various very important processes in our body, such as in building and protecting cells. They also play a central role in the formation of bones and blood formation, are involved in the regulation of the metabolism and may be components of enzymes.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Allergens Product Features For Whom Focus area
Filter

Vitamins: 23 items

Life Light MultiAll

Life Light MultiAll, 180 capsules

  • Comprehensive micronutrient complex
  • With vitamins, minerals & botanical extracts
  • No artificial colours or preservatives
€ 69,99 (€ 437,44 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Prosta Effect

Life Light Prosta Effect, 60 capsules

  • With zinc, selenium & vitamin E
  • Contains pumpkin & sabal palm extracts
  • Specially developed for men
€ 26,99 (€ 817,88 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Hormone Balance

Life Light Hormone Balance, 120 capsules

  • With yam root & lady's mantle
  • Contains L-tryptophan
  • Specially developed for women
€ 31,99 (€ 444,31 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Cor-Activit

Life Light Cor-​Activit, 60 capsules

  • With plant extracts & coenzyme Q10
  • Contains omega-3 fatty acids & B vitamins
  • In convenient capsule form
€ 31,99 (€ 581,64 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Biotin

Life Light Biotin, 60 capsules

  • Water-soluble vitamin B
  • 150 mcg biotin per capsule
€ 26,99 (€ 1.285,24 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Allergo Effekt

Life Light Allergo Effekt, 90 capsules

  • Selected plant extracts
  • Vitamins C, E, B12 & B6
  • Optimised with zinc & amino acids
€ 29,99 (€ 476,03 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Vitamin C retard

Life Light Vitamin C retard, 60 capsules

  • Sustained release over several hours
  • In combination with zinc
  • Free from artificial additives
€ 19,89 (€ 552,50 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Vitamin B Complex

Life Light Vitamin B Complex, 60 capsules

  • Contains all eight B vitamins
  • With myo-inositol & choline
  • Free from artificial additives
€ 20,99 (€ 599,71 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Immuno Effect

Life Light Immuno Effect, 60 capsules

  • High-quality micronutrient complex
  • For use in the cold and flu season
  • 200x concentrated aloe vera extract
€ 30,99 (€ 837,57 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Liver Phase

Life Light Liver Phase, Phase 2 (60 capsules)

  • With reduced L-glutathione
  • Vegan capsules, easy to take
  • Formulations that complement each other
€ 31,99 (€ 213,27 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Vitamin C

Life Light Vitamin C, 120 capsules

  • 200 mg vitamin C per daily dose
  • Camu camu & bitter orange extract
  • Suitable for vegetarians & vegans
€ 41,99 (€ 552,50 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Vitamin K Plus

Life Light Vitamin K Plus, 60 capsules

  • Contains Calcium
  • Contains Omega 3
€ 25,99 (€ 1.181,36 / kg)

Delivery by October 06

Life Seed Grapefruit Extract

Life Light Life Seed Grapefruit Extract, 50 ml

  • From certified organic farming
  • Glycerol extract from grapefruit seeds
€ 24,49 (€ 489,80 / l)

Delivery by October 06

Life Light MitoVital

Life Light MitoVital, 30 capsules

  • Synergistic 2 lunar phase complex
  • Nature-oriented micronutrient complex
  • Especially for the increasing and decreasing lunar phase
€ 26,99 (€ 899,67 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Detox Plus

Life Light Detox Plus, 90 capsules

  • Contains B vitamins, zinc & selenium
  • Contains amino acids & coenzyme Q10
  • With plant extracts & algae
€ 47,49 (€ 1.079,32 / kg)

Free delivery by October 06

Life Light Acerola Vitamin C

Life Light Acerola Vitamin C, 120 lozenges

  • Especially suitable for children
  • 102 mg of vitamin C per tablet
  • Sweetened with stevia
€ 20,99 (€ 174,92 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Cistus Immune Shot

Life Light Cistus Immune Shot, 250 ml

  • Synergistic complex
  • Suitable for all ages
  • 10 ampoules of 25 ml
€ 25,99 (€ 103,96 / l)

Delivery by October 06

Life Light Vitamin D3 Forte Vegan

Life Light Vitamin D3 Forte Vegan, 60 capsules

  • Vegan vitamin D3 derived from lichen
  • Combined with calcium
  • Suitable for the winter months
€ 19,89 (€ 617,70 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Metabolism Effect

Life Light Metabolism Effect, 90 capsules

  • Plant-based micronutrient complex
  • Contains B6, B12, manganese & chromium
  • Suitable for vegans & vegetarians
€ 30,99 (€ 659,36 / kg)

Delivery by October 06

Life Light Collagen Booster Drinking Ampoules

Life Light Collagen Booster Drinking Ampoules, 250 ml

  • Synergistic complex
  • High quality complex
  • Contains sweeteners
€ 24,99 (€ 99,96 / l)

Delivery by October 06

Life Light Arthro Basic

Life Light Arthro Basic, 60 capsules

  • With manganese, zinc & copper
  • Contains vitamin C & D
  • Amino acids & enzymes
€ 35,99 (€ 190,42 / kg)

Delivery by October 14

Life Light Natal Formula

Life Light Natal Formula, 120 capsules

  • Combined with folic acid & zinc
  • Contains L-carnitine & vitamin complex
  • Ideal for supplementing the diet
€ 25,99 (€ 356,03 / kg)

Delivery by October 14

Life Light Organic Cistus

Life Light Organic Cistus, 60 capsules

  • Made with sun-ripened acerola
  • Naturally contains vitamin C.
  • Made with rock roses
€ 25,99 (€ 648,13 / kg)

Delivery by October 14