CharLine - Charcoal for Animals

CharLine GmbH supports healthy animals in a natural way and uses only the best raw materials to make its biochar. All the raw materials are sourced from the region, supporting the local area.

Filter & sort

Price Pharmaceutical form Type of Animal
Filter

CharLine: 3 items

CharLine Charcoal Feed Powder for Dogs

CharLine Charcoal Feed Powder for Dogs, 450 g

  • Mixture of biochar
  • Dust free
  • No change of feed necessary
€ 46,99 (€ 104,42 / kg)

Free delivery by October 23

CharLine Charcoal Pellets for Dogs

CharLine Charcoal Pellets for Dogs, 700 g

  • Mixture of biochar
  • Dust-free
  • No change of feed is necessary
€ 65,99 (€ 94,27 / kg)

Free delivery by October 06

CharLine Charcoal Feed for Cats

CharLine Charcoal Feed for Cats, 175 g

  • Dust-free
  • Refined with salmon oil
€ 31,99 (€ 182,80 / kg)

Delivery by October 23